fbpx

Logitech Mx Master. Najlepsza mysz do montowania filmów?

Logitech Mx Master w montażu filmów

Jedną z podstawowych funkcji, które należy poznać, zapamiętać i wykorzystywać przy pracy na programach do montażu są skróty klawiaturowe. Bardzo ułatwiają i przyspieszają pracę, co w przypadku montażu jest na wagę złota – szczególnie w bardziej skomplikowanych produkcjach. Po roku pracy na pakiecie Adobe doszedłem do wniosku, że jest jeszcze kilka detali, które zwiększyłyby mój komfort pracy. Potrzebowałem przenieść kilka skrótów pod prawą dłoń, czyli na myszkę. Nad sposobem, jak to zrobić, nie musiałem długo się zastanawiać. Oto on: myszka Logitech Mx Master.

Dlaczego od razu postawiłem na Mx Master? Pewnego razu odwiedziłem kumpla, który jest posiadaczem właśnie tego modelu. Położyłem dłoń, kliknąłem kilka razy, poscrolowałem i już wiedziałem, że muszę ją mieć. Wtedy jeszcze nie zastanawiałem się nad tym, jak konkretnie ją wykorzystam przy montażu, ale wiedziałem, że to jest właśnie to! Warto wspomnieć, że kumpel pracuje na MacBooku, z powodzeniem zastępując Magic Mouse od Apple.

Info: Mx Master została wyprodukowana w 2015 roku. Kolejna wersja pojawiła się w 2017 – Mx Master 2s oraz najnowszy model Mx Master 3 w 2019. Wszystkie modele wciąż są dostępne w sprzedaży.

Nie-recenzja

Nie piszę tego tekstu, aby przeprowadzać recenzję myszki z 2015 roku. Już chyba wszystko zostało napisane i nagrane na temat tego gryzonia. Jedną z recenzji można znaleźć tutaj: https://www.spidersweb.pl/2015/12/logitech-mx-master-opinie.html

Ja natomiast chciałbym skupić się nad tym, jak sam wykorzystuje jej dodatkowe możliwości w codziennej pracy. Nie jest tego dużo, ale myślę, że warto podzielić się nawet takimi niewielkimi szczegółami.

Najczęściej wykorzystywane funkcje Premiere Pro

W Adobe Premiere Pro najczęściej wykorzystuje:

  • cięcia (c), 
  • wybór narzędzia, czyli taki powrót do punktu wyjścia (v), 
  • kasowanie (del), 
  • przyspieszanie, spowalnianie, odwracanie odtwarzania (ctrl + r), 
  • oczywiście przewijanie osi czasu (scroll myszki), 
  • przybliżanie i oddalanie osi czasu (alt + scroll). 

To są oczywiście uberpodstawowe funkcje, ale powtarzane kilkaset lub kilka tysięcy razy mogą męczyć. Wszystkie skróty z możliwością ich zmiany i podglądu znajdują się w opcjach Keyboard Shortcuts. Wejście przez Edit > Keyboard Shortcuts lub CTRL + ALT + K. 

adobe premiere pro ustawienia klawiatury

Scroll w Mx Master

Scroll w myszy Mx Master zasługuje na oddzielny akapit. Niewielki co prawda, ale zasługuje. Scroll może pracować w trzech trybach.

Z wyłączoną funkcją SmartShift:

  • klasyczny – jak w każdej myszce

Z włączoną funkcją SmartShift:

  • tryb swobodny – brak typowego oporu kółka. Mocne machnięcie kółkiem powoduje jego ciągłą pracę, aż do wytracenia prędkości
  • tryb zapadkowy – klasyczne opór przy przesuwaniu. Mocne machnięcie kółkiem także powoduje „infinite scroll”, ale zakończone jest charakterystycznym klikiem i blokadą kółka.

Funkcja SmartShift to pierwsze udogodnienie, które wykorzystuje w pracy przy montażu. Z dwóch ostatnich trybów to właśnie Tryb Zapadkowy wykorzystuje do przesuwania osi czasu oraz przeglądania większych ilości materiałów w folderach, skutecznie ograniczając machanie palcem po kilkadziesiąt razy. Niesamowicie wygodna opcja, która sprawdza się nawet w zwykłych czynnościach jak przeglądanie stron.

Dodatkowe przyciski w Mx Master

Poniższy screen pochodzi z aplikacji Logitech Options do zarządzania ustawieniami myszki. Widać na nim, które przyciski można dostosować do własnych preferencji oraz pod który program aktualnie są zdefiniowane – w tym przypadku pod „Wszystkie aplikacje”

Definiowanie przycisków pod własne preferencje.

Oprogramowanie pozwala na tworzenie profili ustawień myszy w taki sposób, aby określony zestaw skrótów i opcji działał pod konkretnym programem. Inaczej pisząc, można ustawić zestaw skrótów np. pod Premier Pro, inny natomiast pod np. After Effects, a jeszcze inny pod Photoshopa i w zależności, z którego programu korzystamy, profil ustawień przełącza się automatycznie. Po prostu super.

Na poniższym screenie widać, że utworzyłem profil pod Adobe Premiere Pro. Dostępne aplikacje do konfigurowania to te, które zainstalowane są na komputerze, wliczając w to przeglądarki czy edytory tekstu. Jeżeli program nie wyświetla się na liście, można go dodać ręcznie wskazując lokalizację programu.

Układ na jaki się zdecydowałam, miał na celu zebranie opcji, które wymagały ode mnie podnoszenia ręki z myszki lub przekładanie lewej dłoni na prawą stronę klawiatury (np. delete). 

W taki oto sposób po czasie wyklarowała się poniższa konfiguracja:

Jak widać, nic ponad podstawowe funkcje nie znalazło się na dodatkowych przyciskach, ale o to chodziło. Skupiłem się na najczęściej odwiedzanych zakładkach oraz najczęściej wykorzystywanych opcjach. Reszta skrótów klasycznie znajduje się na klawiaturze. Moim celem było zwiększenie komfortu i przyspieszenie pracy. Nie znalazłem jednak większego zastosowania dla drugiego scrolla. Przypisałem do niego systemową regulację głośności. Może jeszcze znajdę dla niego lepszą funkcje.

Dodatkowa funkcja Mx Master, która może się przydać

Mysz Mx Master można podłączyć do 3 różnych komputerów za pomocą dołączonego odbiornika USB oraz przez Bluetooth. Przełączanie pomiędzy urządzeniami polega na zmianie kanału pod spodem myszki. Banalnie proste i wygodne. Opcja zdecydowanie przypadnie do gustu osobom, które montują zarówno na komputerze stacjonarnym i laptopie. Dodatkowo, od momentu wypuszczenia na rynek Mx Master 2s, Logitech wprowadził funkcję Logitech Flow. Uzupełnia opisaną funkcję o możliwość kopiowania plików pomiędzy różnymi komputerami (sic!) przy pomocy myszy.

Polecam i tyle

Samą myszkę polecam przede wszystkim ze względu na niesamowity komfort pracy, nie tylko podczas montażu. Pewnie leży w dłoni. Ma odpowiedni ciężar, a jakość plastików nie pozostawia wątpliwości, że mamy do czynienia z produktem premium.

Patrząc na model z 2019 roku odnoszę jednak wrażenie, że położenie bocznych przycisków w najnowszej edycji jest lepiej przemyślane. W przypadku starszych wersji przyciski są za bocznym scrollem, co wymaga cofnięcia całej dłoni lub mocnego zgięcia kciuka. Jeżeli masz pomysł jak można lepiej lub inaczej wykorzystać dodatkowe przyciski w myszce daj znać w komentarzu.

Logitech Mx Master

Logitech Mx Master 2s

Logitech Mx Master 3

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *